admin

Hobitas, arba ten ir atgal (1985) pirmas lietuviškas leidimas.

Original price was: 55,00 €.Current price is: 45,00 €.

18% Off

Liko 1

Naudota tvarkinga knyga.

Liko 1

Junkis prie FB Grupės

Aprašymas

Hòbitas, arba Ten ir atgal (angl. The Hobbit, or There and Back Again) – 1937 m. rugsėjo 21 d. išleista Džono Ronaldo Ruelio Tolkino knyga. Žodis hobitas reiškia šiame kūrinyje pirmą kartą paminėtą išgalvota padermę. Hobitai dalyvauja ir kituose Tolkino veikaluose, bei vėliau paplito kitų autorių maginės fantastikos kūriniuose.

Tolkinas yra rašęs, kad knygą pradėjo rašyti visai atsitiktinai (nors neaišku, ar ši legenda tikra). 1928 m. vasarą, taisydamas egzaminų darbus, ant tuščio lapo Tolkinas, pagautas įkvėpimo, užrašė sakinį: „In a hole in the ground, there lived a hobbit“ – „Oloje po žeme gyveno hobitas“. Ne vienerius metus jis tęsė šią istoriją, kurią parašęs skaitė savo vaikams. 1932 m. žiemą rankraštį skaitė geras Tolkino draugas K. S. Liuisas (C. S. Lewis). Vienas buvęs Tolkino studentas įtikino pažįstamą Susan Dagnall, dirbusią leidykloje „Allen and Unwin“, peržiūrėti knygą. „Hobitą“ recenzavo dešimtmetis leidėjo sūnus Raineris Unvinas (Rayner Unwin). Jis rašė: „Knyga turėtų patikti visiems vaikams nuo penkerių iki devynerių metų.“ Tačiau kai „Hobitas“ buvo išleistas, pasirodė, kad jį mielai skaito ir suaugusieji. Skaitytojai ėmė reikalauti „ko nors daugiau apie hobitus“, ir taip prasidėjo „Žiedų valdovo“ rašymas.

1938 m. kovo 1 d. „Hobitas“ taip pat išleistas JAV leidyklos H„oughton-Mifflin“. Šiame leidime buvo spalvotų Tolkino pieštų iliustracijų. Britiškuose leidimuose iliustracijos buvo juodai baltos.

Nors iš pradžių Tolkinas „Hobitą“ rašė kaip paprastą pasakaitę ir neketino šios istorijos sieti su savo mitologijomis (žr. Tolkinas), iš jų į „Hobitą“ prasprūdo keletas detalių: elfai, Gondolinas ir kt. Už tokių elementų kaip Raganius, slibinas, Golumas ir Žiedas Tolkinas užsikabino rašydamas „Žiedų valdovą“.

„Hobitui“ Tolkinas naudojo ir kitus šaltinius. Pavyzdžiui, nykštukų vardai paimti iš Vyresniosios Edos giesmės Völuspá „Dvergų sąrašo“ – Dvergatal. Iš čia atėjo ir vardas Gendalfas. Tolkinas jį laikė „nenykštukišku“ ir interpretavo kaip „elfo šmėklą su (magiška) lazda“ („Nebaigtosios sakmės“).

Nors paprastai „Hobitas“ skaitomas kaip vaikiška knyga, kaip ir kiekvienoje pasakoje, čia esama įvairių religinių bei mitologinių motyvų, kai kurie veiksmai simboliški. Pavyzdžiui, Bilbo nuotykiai urvuose gali būti interpretuoti kaip pérėjimo ritualas (iniciacija).

admin

Autorius

J. R. R. Tolkien knygos

Anglų mokslininkas ir Oksfordo universiteto profesorius, John Ronald Reuel Tolkien, kurio vardas amžiams įrašytas į pasaulinės literatūros istoriją dėl vieno iš geriausių visų laikų fantastikos kūrinių - "Žiedų valdovas". Šio kūrinio sugalvotas nuostabus pasaulis, kuriame gyvena hobitai, elfai, nykštukai, orkai ir įvairios kitos pasakiškos būtybės, iškyla kur kas daugiau nei paprasta fantazija. Gimęs 1892 metais Pietų Afrikoje, Tolkienas, vos trejų metų, su mama grįžo į Angliją po tėvo mirties. Mama pati mokė būsimąjį rašytoją ir pažįstino su katalikų tikėjimu. Po anglų kalbos studijų Oksfordo universitete, Tolkienas tapo britų armijos leitenantu ir dalyvavo Somos mūšyje. Sveikatos sutrikimų pasitaikius, jis grįžo į Angliją ir pradėjo kurti savo pirmąją knygą "Prarastų sakmių knygą". Oksfordo universitete dirbdamas, Tolkienas buvo daugiakalbis, įvaldęs ne tik anglų kalbą, bet ir lotyniškai, graikiškai, islandų kalbą, senąsias germanų kalbas, taip pat sukūręs dvi dirbtines kalbas iš suomių ir valų. Jo žymiausios knygos, "Hobitas" ir "Žiedų valdovas", buvo parašytos mažame Birmingamo kaimelyje. "Hobitą" Tolkienas pradėjo kaip vaikams skirtą pasaką, bet pamažu į ją įpynė mitologijos elementų. "Žiedų valdovą" jis kūrė septyniolika metų, o baigęs, knyga pasiekė didžiulį pasisekimą. Ji netgi tapo trilogijos filmų "Žiedų valdovas" pagrindu. Iš viso rašytojas parašė 13 knygų, o po tėvo mirties jo sūnus Christopher surinko dar devynias. Tolkieno įtaka pasaulio fantastikai yra nepaprastai didelė, prilyginama Leonardui da Vinci meno srityje ir "The Beatles" muzikai. Viduržemės gyventojai ir būtybės tapo neatsiejama šiuolaikinės maginės fantastikos dalimi, pasirodantys daugybėje knygų ir kompiuterinių žaidimų. Nors Tolkienas mirė 1973 metais, jo įtaka ir kūryba tęsiasi amžiams. Tolkienas ir jo žmona Edita palaidoti Wolvercote kapinėse Oksforde. Su Editos Tolkieno gimė keturi vaikai: Johno Francisco Reuelio, Michaelo Hilaryʼio Reuelio, Christopherio Johno Reuelio ir Priscillos Annės Reuel.

Atsiliepimai

Atsiliepimų dar nėra.

Būkite pirmas aprašęs “Hobitas, arba ten ir atgal (1985) pirmas lietuviškas leidimas.”

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Panašios prekės

admin

Title

Go to Top