Aprašymas
1936 metais pasirodė pagrindinis veikalas, redaguotas A. Šapokos, pavadinimu „Lietuvos istorija”. Šis istorikas ne tik buvo bendraautorius, bet ir redaktorius, dirbęs drauge su keturiais žinomais istorikais: Zenonu Ivinskiu, Juozu Jakštu, Pauliumi Šležu ir Petru Klimu. Šią kolektyvinę monografiją pradėjo kurti pagal Švietimo ministerijos užsakymą. Jo įgyvendinimu labai rūpinosi viceministras Kazimieras Masiliūnas (1902-1973), kilęs iš Ramygalos.
Tai buvo pirmoji profesionali studija, parengta lietuvių istorikų. 1936 metais ji buvo išleista 17 050 egzempliorių tiražu (13500 egz. paprastesnio, 3500 egz. geresnio ir 50 egz. numeruotų kreidinio popieriaus), o vėliau perleidžiama dar keturis kartus: 1950 metais leidimas išleistas išeivijoje, o 1988, 1989 ir 1990 metais – Lietuvoje. Knygos kalbą kruopščiai taisė mokytojas ir kalbininkas Leonas Kuodys, 1935 metais persikėlęs į Kauną iš Panevėžio. Jis dirbo Kauno „Aušros” berniukų gimnazijoje, kur mokė lietuvių kalbą ir literatūrą. Ši informacija gali būti nežinoma daugumai. Sovietinės okupacijos metais knyga buvo draudžiama ir skaitoma slaptai. Lietuvos jaunimas buvo auklėjamas pagal „Šapokos dvasią” – kurti savo gyvenimą ten, kur esi gimęs. Šiandien ši knyga yra svarbi Lietuvos istoriografijos dalis, ji yra populiari visuomenės tarpe, saugoma ir skaitoma beveik kiekvienoje švietimą ugdančioje šeimoje.
Knygą kuriant buvo atsižvelgiama į du aspektus: Lietuvos visuomenės ir mokyklų poreikius. Suderinti šiuos du aspektus buvo sudėtinga užduotis. Knygos turinys buvo pritaikytas vidutiniam skaitytojui, o informacijos paskirstymas buvo orientuotas į mokyklų poreikius. Tai buvo lietuviško patriotizmo ugdymo įrankis. Manoma, kad mokytojų vadovaujama, knyga gali būti naudinga ir moksleiviams. Tačiau knyga nebuvo skirta kaip mokyklinis vadovėlis. Ji neturėjo daugelio dalykų, pirmiausia metodinių nurodymų: klausimų, užduočių, tinkamų iliustracijų, žemėlapių, pritaikytų moksleivių supratimui. Šiandien ši knyga sulauktų ir kritikos dėl jos koncepcijos. Kiekviena karta turi savo požiūrį į istoriją.
Autorius
Adolfas Šapoka knygos
- Lietuva ir Lenkija Jogailos laikais, 1935 m.
- Atsakingieji Lietuvos politikos vadai reformų seimo metu, 1936 m.
- Lietuva ir Lenkija po 1569 m. Liublino unijos, 1938 m.
- Jonušas Radvila ir Švedija, 1941 m.
- Bajoriškoji Demokratija, 1941 m.
- Lietuvos kaimo ir dvaro santykiai XVIII a. antroje pusėje, 1941 m.
- Lietuva, kraštas ir tauta, 1946 m.
- Lithuania Through the Ages, 1948 m.
- Vilnius Lietuvos gyvenime, 1954 m., anglų k.
- Senasis Vilnius, 1963 m.
- Daug istorinių straipsnių, paskelbtų Lietuvoje.
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.