Aprašymas
Sovietinės ir posovietinės Lietuvos gyvenimo metraštininkas, vienas žinomiausių šalies rašytojų Andrius Užkalnis grįžta ir pristato „Evangelijų pagal Užkalnį“ tęsinį. Knygoje „Trečioji evangelija: griūtis ir laisvė“ pasakojama apie tai, kaip mes keliavome iš socialistinės realybės į nepriklausomybę, ir kaip ją kūrėme.
1989-ieji. Užsklanda pakyla. Iš sovietinio obščepito ir stygiaus besivaduojanti visuomenė pamažu atranda kapitalistinio pasaulio džiaugsmus. Keičiasi butų interjeras, į gatves išrieda vakarietiškų markių automobiliai, atsiranda komercinė televizija, garderobe – neregėti drabužiai… Pakilusi Geležinė uždanga atveria platųjį pasaulį. Paprastų piliečių buitis per dešimtmetį iki 2000-ųjų apsiverčia aukštyn kojomis.
Knygoje „Trečioji evangelija: griūtis ir laisvė“ nebus nei politikos, nei Landsbergio ar Brazausko, nes pagrindiniai jos herojai yra… žmonės. Ši knyga – tai 1970 m. gimęs Andrius Užkalnis ir jo prisiminimai, faktai bei įžvalgos. Jam nereikalingas istorikų pritarimas – kiekvieną skaitytoją jis kviečia kartu prisiminti savąją įvykių versiją. Tai kitokia istorinė dokumentika – ji kyla iš prisiminimų ir vertinimo, kaip viskas klostėsi tais permainingais laikais.
„Tai buvo didžiojo mokymosi, nubalnotų kelių ir sukruvintų krumplių laikotarpis“, – prisimena Užkalnis, lygindamas kapitalizmą pažinusius lietuvius su Amerikos čiabuviais. Savo brangenybes jie nekritiškai keitė į blizgučius ir tik vėliau išmoko atskirti kas yra kas. Supratimas, ką verta importuoti į savo gyvenimą, o kas tėra purvinos svetimo gyvenimo putos arba svetimi spalvoti muilo burbulai, atėjo vėliau. Nepaisant to, kiekvienas tada gyvenęs lietuvis buvo atradėjas – vieniems pasisekė labiau, o kitiems teko nusvilti pirštus.
Autorius pasakoja, kad „Trečioji evangelija: griūtis ir laisvė“ pareikalavo kur kas daugiau laiko, nei per kelis mėnesius atsiradusios pirmosios dvi „Evangelijos“. Jis porą metų šią knygą rašė gyvendamas tarp pietų Kalifornijos, Mineapolio, Vilniaus, Lietuvos pajūrio ir kelių Europos miestų. Kritiškai savo tekstus vertinantis Andrius Užkalnis be gailesčio trynė ir perrašinėjo ištisus knygos skyrius, siekdamas, kad ji primintų įtraukiantį ir kokybišką Holivudo filmą. Prisiminęs savo piešimo įgūdžius, rašytojas sukūrė ir viršelį puošiantį Rūpintojėlį.
Atsiliepimai
Atsiliepimų dar nėra.