Prisijungti prie grupės

Naudotos knygos internetu – didelis asortimentas ir geros kainos

Sena knyga tau – naujas atradimas kitam žmogui

Naudotos knygos visais laikais buvo pastebimos dvi didžiausios skaitytojų kategorijos. Tai tie, kurie domisi tik naujomis ir katik iš spaustuvės  į knygynus atkeliavusiomis knygomis ir tie, kurie į nieką nenori keisti gal jau ir ne kartą skaitytos, naudotos knygos, kurią galima įsigyti vos už kelis eurus pačiose netikėčiausiose vietose. Pastebima, kad ši kategorija šiandien tampa vis populiaresnė. Greta tradicinių knygynų, dažnai, galime išvysti ir naujai besikuriančias senų, perskaitytų knygų prekybos vietas. Nuostabu tai, kad šioje gausybėje galima rasti ir nišinių prekybos vietų, kuriose yra siūlomos tam tikros temos knygos. Visą tai suformuoja konkretų pirkėjų ratą. 

Drąsiai galima teigti, kad noro skaityti būtent popierines knygas negali įveikti ir tokia stipri skaitmenizaciją, kurią akivaizdžiai matome šiandien. Nuostabu, kad ne vieną dešimtmetį ar net šimtmetį knyga išlieka viena populiariausių dovanų įvairiomis progomis. Žinoma, tiems, kurie gali pasidžiaugti didele perskaitytų knygų kolekcija iškyla ir tam tikros dilemos. Tarkime, kur dėti jau nebereikalingas knygas? Puikiai žinome tai, kad jos turi būti tinkamai saugomos. Tačiau, ar visuomet tai yra įmanoma padaryti? Glime teigti, kad būdų tikrai yra.

 • Knygos atidavimas bibliotekai. Būtina žinoti tai, kad senesnės nei 5 metų knygos nėra tokios populiarios, o ne visos bibliotekos turi galimybę sandėliuoti senas knygas. Tad, prieš atiduodant reikėtų pagalvoti, kam ji galėtų būti įdomi ir aktuali.
 • Skaitytojų knygų knygynai. Čia už minimalią kainą yra superkamos jau skaitytos knygos, kuriomis galima lengvai pasidalinti su kitais žmonėmis. 
 • Internetinės platformos. Sukurtos svetainės ir socialinių tinklų grupės, kuriose galima parduoti, keistis ar dovanoti tiek naujas, tiek ir jau ne kartą skaitytas knygas.
 • Dalijimasis specialiai įrengtose lentynose. Jose knygos yra priimamos nemokamai, tad, ir jų kiekis yra neribojamas. Tačiau, kalbant apie jų pasiėmimą, vienu metu galima paimti ne daugiau kaip 3 knygas.
 • Bendruomenių skaityklos. Galima dovanoti knygas vaikų dienos centrams, senjorų klubams, neįgalių žmonių bendruomenėms  ir pan. Jų susibūrimo vietose yra įrengiamos specialios zonos, kuriose bus galima pasidžiaugti dovanota knyga.
 • Lauko bibliotekos. Tai inkilus primenantys knygų nameliai. Jie gali būti statomi greta vaikų darželių, parkuose, šalia mokyklų ar kitų kultūros centrų.

Tad, drąsiai galima teigti, kad būdų, kurie padeda išsaugoti senas knygas ir suteikia galimybę joms atgimti naujam gyvenimui yra tikrai ne vienas. Tad, tiems, kurie mėgsta skaityti savas knygas, tačiau, neturi galimybės jų saugoti, gali visu tuo pasinaudoti lengvai ir greitai. Naudotos knygos – turite klausimų, rašykite, skambinkite, patarsime. 

Senos knygos išsaugojimo taisyklės ir naudingi patarimai

Ar jums nekyla klausimas, kaip tinkamai išsaugoti įplyšusias ar plyštančias knygas? Tikime, kad tikrai ne kartą. Žinoma, profesionaliai pataisyti knygą namų sąlygomis tikrai nėra lengva. Tačiau, bent kuriam laikui visą tai sustabdyti – tikrai yra įmanoma. “Pirmoji pagalba” suplyšusiai knygai gali būti suteikiama naudojant archyvinę lipnią juostelę, kuri gali būti lengvai pašalinama ir nedaro jokios žalos lapo ar juo labiau – paties teksto kokybei. Be kita ko, įplyšimus knygoje galima suklijuoti ir popieriaus juostele, naudodami tapetams skirtus klijus ar pan. Žinoma, šiuo atveju reikėtų vengti bet kokio tipo lipalo ir silikatinių klijų. Pastebima, kad įprastai buityje naudojamos lipnios juostos čia tikrai nėra tinkamos. Bėgant laikui, jų sudėtyje esančios medžiagos senėja, o tai gali tik dar labiau pažeisti bandomą suklijuoti plotą. Čia klijai įsigeria į popieriaus pluoštą, pakeisdami jo struktūrą. Na, o šios reakcijos rezultatas – atsiradusios dėmės. Svarbiausias knygos taisymo aspektas – perplyšimus, atsiklijavimus, atsilupimus ir pan. sudėti kaip tik galima tiksliau, randant jų pirminę padėtį. Kitu atveju, ima formuotis raukšlės, deformacijos ir kiti pažeidimai, kurių nuolat daugėja. 

Gerai žinome tai, kad tinkama knygų priežiūra yra vienintelis jų kelias į ilgaamžiškumą. Tad, norime pateikti pačias svarbiausias knygų laikymo taisykles:

 • Knygos lentynose viena su kita turi būti ne suspaudžiamos tam, kad išimant nekiltų mechaninio pažeidimo grėsmė.
 • Lentynose knygos laikomos stačiai, vertikalia kryptimi. Įstrižas knygų laikymas lentynose pagreitina jų deformacijos procesus.
 • Storos ir sunkios knygos turėtų būti dedamos gulsčiai.
 • Vertingos knygos turi būti aplenkiamos ir saugomos specialiuose dėkluose.
 • Knygoms turi būti užtikrinamas tinkamas oro temperatūros, drėgmės ir šviesos lygis. Jų laikymui reikėtų vengti tokių vietų, kurios būtų greta lango, radiatorių, išorinės pastato sienos.
 • Knygų valymui derėtų naudoti dulkių siurblį su specialiu švelnų šepetėlį turinčiu antgaliu. Jokiu būdu nenaudokite drėgnos šluostės ar kitų panašių priemonių, juolab – cheminių.

Viliojantis senos knygos kvapas…

Ar kada atkreipėte dėmesį į tai, kad naudotų knygų patalpose tvyro savitas, nostalgiškas aromatas? Verta pastebėti, kad mokslininkų teigimu, malonų vanilės žiedų ir migdolų aromatą sukuria ne kas kita, kaip tik popieriuje vykstančios cheminės reakcijos. Įdomu tai, kad popierius yra sudarytas iš celiuliozės ir ne itin didelio kiekio lignino. Tai tam tikras, kompleksinis aromatinių alkoholių polimeras. Be kita ko, svarbu žinoti tai, kad brangesnių lapų sudėtyje, pastarosios medžiagos yra dedama kur kas daugiau nei įprastai. O taip pat, šios medžiagos dėka, senos knygos lapai, laikui bėgant, ima gelsti. Taip nutinka tuomet, kai ligninas ima oksiduotis ir yra skaidomas į rūgštis, kurios kiek vėliau ima doroti ir greta esančią celiuliozę. Dėl visos šios sudėtingos cheminės reakcijos, galime gėrėtis unikalia naudotos knygos išvaizda ir žinoma – kvapu.

Senų knygų kolekcionavimas – žavintis hobis

Gerai žinome tai, kad senos knygos mus gali sužavėti dėl daugelio skirtingų priežasčių. Vienus iš mūsų patraukia išskirtinė knygos išorinė išvaizda, na, o kitiems kur kas įdomiau yra tai, kas slepiasi jos viduje, o ypatingai – turinyje. Čia gali būti gvildenamos pačios įvairiausios temos. Tai ir istorija, ir teisė, ir geografija, ir religija, bei daugelis kitų, kiekvienam iš mūsų taip svarbių, dalykų. Puikiai suvokiame tai, kad kolekcionuojamos knygos gali turėti itin ypatingą reikšmę. Tai gali būti ne tik religinės, tačiau ir pasaulinės temos meno kūriniai, kurie leidžia iš naujo atrasti tam tikros vietovės istorijos peripetijas, susipažinti su kasdieniu žmogaus gyvenimu, jo mąstymu ir pan. Kalbant apie Lietuvos knygų kolekcijas, drąsiai galima teigti, kad karų ir okupacijų laikas šiuo klausimu buvo itin nepalankus. Būtent tuo metu retos ir senos knygos buvo tiesiog išgrobstytos ir iškeliavo į užsienį: Daniją, Švediją, Vokietiją, Ispaniją ar net Kanadą. Nuostabu tai, kad ne vienas mūsų šalies “šviesuolis” šias knygas bando sugrąžinti ten, kur joms ir vieta – į gimtąjį kraštą. Pagrindinis jų noras yra tas, kad žmonės pamatytų, jog visos šios knygos tikrai nėra pramanas – jos egzistuoja. Nuostabu, jei istorikams yra suteikiama galimybė visas jas skaityti ir analizuoti. Būtent tokių veikalų dėka ir mūsų kasdienė aplinka ir joje dominuojančios istorijos peripetijos gali būti vertinamos visiškai kitaip. Gi, kiekviena knyga atspindi tam tikrą epochą ir pasakoja apie nūdienos aktualijas. Naudotos knygos už gerą kainą.

Verta pastebėti tai, kad kalbant apie kolekcininkų nišą, drąsiai galime teigti, kad čia konkurencija yra tiesiog milžiniška. Kiekvienas norėtų pasidžiaugti senais ir istoriškai, dvasiškai vertingais kūriniais. Žinoma, visą tai pasiekti yra be galo sudėtinga. Nuostabu tai, kad vis dažniau, tokios naudotos knygos atsiduria įvairiose parodose ar net tampa unikaliomis muziejinėmis vertybėmis. Puikiai suvokiame tai, kad atėjus apžiūrėti senų knygų ekspozicijos jas pavartyti ar juo labiau – skaityti, vargu ar galėsime. Tačiau, ne tik tai yra svarbiausia. Esmė slypi kur kas giliau – mūsų jausmuose ir patiriamose emocijose. Tokių knygų dėka galime didžiuotis savo protėviais ir jų turtinga bei be galo spalvinga istorija, kuri ir sukūrė šiandienos Lietuvą. Tad, kiekvienas tiek mokslinės, tiek ir grožinės literatūros kūrinys yra itin vertinamas tuometinės kultūros atspindys.