Šiuo metu knygų nepriimame.

Netikėti senos knygos likimo vingiai

Nemokamas knygų išvežimas visoje Lietuvoje, susisiekite! Gerai žinome tai, kad itin dažnai senos knygos namuose, laikui bėgant, gali prarasti savo vertę. Dėl šios priežasties, siekiama jas pašalinti. Verta pastebėti, kad tai galime padaryti net keletu skirtingų būdų. Be jokios abejonės, vienas iš jų yra perdirbimas. Šiandien atliekų rūšiavimas dar daugeliui žmonių nėra toks priimtinas ir natūralus procesas, koks norėtųsi, kad būtų. Tačiau, pamažu, imama suprasti tai, kad jau nebenaudojama ir toliau skaityti netinkama knyga gali būti puiki priemonė, kuri padės išsaugoti miškus bei prisidės prie klimato kaitos mažinimo. Be jokios abejonės, kartais, knygos vertę nusakyti yra labai sunku. Tad, nuostabu, jei nemokamas knygų išvežimas suteikia puikią galimybę ne tik susitvarkyti namus, tačiau ir leisti knygai atgimti iš naujo ar būti tinkamai perdirbamai. 

Neretai tokios knygos dulka sandėliukuose ar palėpėse, o tvarkant tėvų ar senelių, o gal net paties savo namus, keičiant juose baldus, jų randama tikrai daug. Tačiau, būtina suvokti tai, kad kitiems žmonėms jos gali tapti tikru lobiu. Dėl šios priežasties, prieš išmetant knygą verta ją pasiūlyti greta esančioms bibliotekoms ar naudotų knygų parduotuvėms. Be jokios abejonės, prastos būklės: itin senos ir trūnijančios knygos tam tikrai nėra tinkamos. Tokiu atveju, jos gali būti tik nurašomos ir utilizuojamos. Tiek bibliotekos, tiek ir naudotas knygas priimantys knygynai labai laukia geros būklės bei šio laikmečio aktualijas atspindinčių knygų. Nuostabu tai, kad šios knygos gali būti dovanojamos kitiems žmonėms ar parduodamos už labai mažą kainą. Verta pastebėti tai, kad kiek anksčiau, kai knygas įsigyti galėdavome ne taip laisvai, kaip tai galime padaryti šiandien, vykdavo senų knygų aukcionai. Norint įsigyti vieną ar kitą kūrinį, tekdavo nemenkai pasivaržyti. Įdomu pastebėti tai, kad bibliotekos noriai priima tik apynaujas ir populiarias knygas, tačiau, naudotų knygų knygynai tokių gairių neturi. Jų nuomone, net labai sena knyga kažkam iš skaitytojų gali turėti itin didelę reikšmę ir būti kaip niekada svarbi. 

Verta pastebėti tai, kad senose knygose buvo spausdinamas ne tik žodis, tačiau ir nuotraukos, meno kūriniai, religiniai reliktai ir pan. Tad, tai tarsi gyvas kultūros atspindys. Drąsiai galima teigti, kad kai kurių šių instaliacijų vertė gali būti labai didelė ne tik dvasine, tačiau ir finansine prasme. Itin branginami knygų vaizdiniai susiję su kariuomene, technika, pastatais, žmonėmis ir jų dokumentais, pažymėjimais ir t.t. Gerai žinome tai, kad tokios knygos gali sužavėti ir ne vieną kolekcininką ar net tapti muziejine vertybe. Įdomu pastebėti tai, kad daug tokių knygų superka ar surenka ir bukinistai. Tai asmenys, kurie vertina naudotas knygas, išleistas ne seniau, kaip prieš 50 m. Šis terminas paplito XVIII a. Italijoje ir Prancūzijoje, kiek vėliau, atkeliavo ir į Lietuvą. Dažnai jų surinktos knygos keliauja į antikvariatus ir naudotų knygų knygynus.

Drąsiai galima teigti, kad senų knygų paieškos visuomenėje tampa vis dažnesnės ir populiaresnės. Tad, nuostabu, kad turime galimybę jomis vienas su kitu pasidalinti. Nemokamas knygų išvežimas yra skirtas plačiai auditorijai. Čia nėra svarbus nei jūsų, nei knygos amžius ar jos būklė. Jei įmanoma – knyga gali būti ir labai lengvai pataisoma. Kartais tereikia kelių paprastų žingsnių ir ji vėl gali tapti paklausia. Galima sakyti, kad tai tikrai nėra bevertis knygos atidavimas į nežinia kur. Tai dovana kitam žmogui, kuri jam gali būti be galo brangi.

Svarbu pastebėti tai, kad čia senos knygos vėl gali virsti nauju pirkiniu. Jos atgauna savo prekinę išvaizdą, beto yra tinkamai sandėliuojamos, rūšiuojamos, apskaitomos. Tad, ieškoma knyga yra randama vos per kelias akimirkas! Be kita ko, šias knygas puošia ir greta pateikiami aprašymai, profesionalios apžvalgos, kritikų pastebėjimai. 

Knygos pigiau” darbas yra ir mūsų gyvenimo būdas. Prižiūrėti visas knygas yra labai sudėtinga. Daug pastangų reikalauja ir jų talpinimas interneto erdvėje. Kiekviena knyga yra skirtinga, tad, natūralu, kad jai būtina skirti daug dėmesio. Tačiau, net tuomet jums galime pasiūlyti knygas už patrauklią kainą. Tokiu metu, kai naujos knygos kaina siekia 10 – 20 eur, kad ir kartą skaitytą knygą galima įsigyti vos už kelis eur.

Verta pastebėti tai, kad žmonės šiandien knygas skaito kur kas mažiau ir tapo joms išrankesni. Būtina pastebėti tai, kad knyga neturi būti vertinama pagal jos viršelį. Kur kas svarbesnis yra jos turinys, autorius ir net pačios knygos vertimas, jei ji parašyta užsienio autoriaus. Teigiama, kad knygos pasirinkimo esmė yra:

  • Galimybė su ja susipažinti (santraukos, apžvalgos, aprašymai);
  • Galimybė apie ją pasikalbėti su kitu žmogumi;
  • Galimybė ją įsigyti.

Tokiu atveju, noras skaityti kaskart auga. Natūralu, kad tokiu metu didėja ir turima biblioteka, ją vis norisi atnaujinti. Tad, nemokamas knygų išvežimas yra puikus būdas tai padaryti be didelių pastangų. 

Naujos knygos spausdinimo dilemos

Verta pastebėti tai, kad spaustuvės ir juose dirbantys leidėjai išgyveną didžiulę krizę. Nuolat augant kainoms ir stingant žaliavų, popieriaus naudojimo naujų knygų spausdinimui klausimas tapo kaip niekada opus. Gerai žinome tai, kad popieriaus paklausa pasaulyje nuolat auga. Be jokios abejonės, labai didelę reikšmę visa tam turi siekis gyventi ekologiškiau. O tai reiškia, kad plastikinės pakuotės, taros ir pan. kur kas dažniau yra gaminamos būtent iš popieriaus ar kartono. Puikiai suprantame, kad tai gali reikšti tik viena – knygų ir kitų leidinių kainų šuolį. Žinoma, iš anksto pasakyti kiek tai gali atsieiti eiliniam vartotojui yra labai sunku. Tačiau, manoma, kad pokytis šiuo klausimu gali būti kardinalus.

Informaciniai šaltiniai teigia, kad popieriaus kaina per pastaruosius metus galėjo brangti apie 33 proc. Taigi, nestebina tai, kad leidyklose popieriaus stygis yra jaučiamas vis labiau ir labiau. Svarbu paminėti tai, kad šiuo metu auga ne tik paties popieriaus kaina, tačiau ženkliai ilgėja ir jo pristatymo terminas. Spaustuvininkų teigimu, anuomet užsakytas popierius buvo pristatomas per 1 mėn., tačiau, dabar šis terminas trunka apie 3 – 6 mėn. Verta pastebėti tai, kad energetiniai resursai popieriaus gamybai ir žinoma, jo kainai yra labai svarbūs. Tad, kol ši rinka bus nestabili, kainos gali pasiekti ir dar niekada neregėtas aukštumas.

Ši krizė lemia tai, kad spaustuvininkai ims kur kas atidžiau rinktis ką spausdinti, o ko atsisakyti. Žinoma, tuo pačiu metu gali būti mažinami ir išleidžiamų knygų tiražai. Be jokios abejonės, tai labai didelis “kirtis” mažoms spaustuvėms, kurios nėra pasiruošusios šiai finansiniai ir išteklių stygį apibrėžiančiai situacijai. Tačiau, net didelės leidyklos savo darbo principus turi ir turės apsvarstyti iš naujo. Turime suprasti tai, kad knyga šiandien tapo didžiuliu turtu, kurį privalome branginti ir saugoti. Tad, neleiskite, kad jos atsidurtų šiukšlių konteineriuose. Nemokamas knygų išvežimas visoje Lietuvoje yra puiki galimybė joms suteikti naują gyvenimą!