Knygos paaugliams

Paauglystė – gyvenimo etapas, kupinas emocijų

Verta pastebėti tai, kad paauglystė yra vienas iš žmogaus gyvenimo etapų, kuris yra nuo vaikystės tarpsnio pabaigos iki suaugystės. Svarbiausi požymiai, kurie ir byloja apie šio etapo esmę yra lytinė branda ir gebėjimas tapti savarankišku suaugusiu žmogumi, turinčiu tam tikrą socialinį statusą. Paauglystės tarpsnį amžiumi nustatyti yra labai sunku. Tačiau, dažniausiai, šaltiniuose pateikiama informacija, kad tai yra 12 – 21 m. amžiaus jaunuoliai. Be jokios abejonės, paauglystę galima išskirti į tam tikrus etapus:

  • Ankstyvoji paauglystė. Jaunuoliai nuo 12 iki 14 m.
  • Vidurinioji paauglystė. Jaunuoliai nuo 14 iki 19 m.
  • Vėlyvoji paauglystė. Jaunuoliai nuo 19 iki 21 m. 

Paauglystės periodui būdingas nenumaldomas siekis atkartoti suaugusiuosius – jų pomėgius ir veiklas. Be jokios abejonės, tai skatina ir prasidėję lytinis brendimas, kartu, ir lytinis potraukis.  Šiame etape itin aiškus tikslas – nepriklausomybės poreikis nuo tėvų ar kitų suaugusių žmonių. Tačiau, tokiu metu, gali grėsti ir ne vienas labai rimtas pavojus. Pasidavimas ne visuomet teisingai kitų bendraamžių įtakai ir spaudimui, rizikingos veiklos ir pan., tikrai ne veda teisingu keliu. Žinoma, draugų įtaka šiame etape bus viena iš didžiausių gyvenime, tačiau jaunuolio užduotis yra pasirinkti tai, kas jam atrodo teisinga ir priimtina. Žinoma, dar vienu dideliu pavoju gali būti laikomi ir santykiai su priešinga lytimi. Gerai žinome, kad tokiu metu, tiek emocijas, tiek ir fizinę trauka valdyti gali būti labai sunku.

Knygų paaugliams atsiradimo istorija

Svarbu pastebėti tai, kad knygos paaugliams yra pradėtos kurti dar visai neseniai. Ši literatūros kryptis pradėjo formuotis tik apie 1960 m. O visa to pradžia yra laikoma knyga “Musių valdovas”. Tai anglų romanisto Viljamo Goldingo kūrinys, parašytas 1954 m. 1983 m. jis buvo apdovanotas ir Nobelio literatūros premija. Knyga yra laikoma filosofinių algoritmų romanu, kuriame pasakojama apie berniukų grupę, patekusius į lėktuvo katastrofą ir paslaptingo grožio negyvenamą salą, kurioje juos vilioja ne tik romantika, tačiau ir troškimas išgyventi. Nors iš pradžių įvykiai klostosi palankia linkme – mezgama draugystė, nustatomos tam tikros gyvenimo taisyklės, kuriami planai, tačiau laikui bėgant, jų kūnus ir sielas užvaldo tamsa, baimė ir neapykanta. Toliau įvykiai tampa tik dar labiau intriguojantys. Čia vaizduojama žmogaus ir gyvūno akistata bei susirėmimai, pirmasis pralietas kraujo lašas ir nenumaldomas valdžios troškimas. Tokiu būdu, autorius stengiasi įdėmiau pažvelgti ne tik į žmogaus prigimtį, tačiau ir pabandyti įsivaizduoti, kiek daug blogio gali slypėti kiekviename iš mūsų. Nuolat keliami klausimai, kaip būtų galima su tuo kovoti? Kas žmogų padaro žmogumi? Kur yra riba tarp žmogaus ir žvėries? O šį nuostabų kūrinį galite įsigyti ir Knygos pigiau elektroninėje parduotuvėje.

Puikiai suvokiame tai, kad rašyti knygas paaugliams yra labai sunkus ir sudėtingas darbas. Visų pirma susiduriama su emociniais sunkumais. Sužinoma tokių dalykų apie kuriuos net nebūtų galima galvoti, tačiau, nežinoti jų tiesiog nebegalima. Kita vertus, paauglių knygas rašantys autoriai susiduria ir su dar viena rimta problema – vienatve. Dažnai, rašomai knygai jie skiria visą savo laiką. Jo metu ne tik formuojamos tam tikros mintys, tačiau vyksta ir tam tikri savianalizės procesai, kūrinys nuolat analizuojamas. Be kita ko, susiduriama ir su nemenkomis techninėmis kliūtimis: knygos turinio redagavimu, viršelio maketavimu, iliustracijų derinimu ir pan. 

Kokios knygos žavi šiuolaikinius paauglius?

Drąsiai galima teigti, kad vienas iš šiuolaikinius paauglius žavinčių žanrų galėtų būti laikoma fantastika. Jis jaunuolius žavi netikėtumu ir nuotykiais. Pasitelkiant savo vaizduotę ir fantaziją gali atsidurti bemaž bet kur. Taip, net patogiai įsitaisius ant sofos, keliaujama po įvairius pasaulius, visatas ar net atsiduriama kitose, nesuvokiamose erdvėse. Tokios knygos lavina vaizduotę, skatina norą kurti ir svajoti. Be jokios abejonės, kad tik pradėjus skaityti tokią knygą, labai sunku iš karto suvokti, kokioje erdvėje veikia personažas. Dėl to, kyla noras “konstruoti” ne tik pačiam laikmečiui būdingas vietoves, tačiau ir jose dominuojančius daiktus ar net kitus asmenis. Svarbu pastebėti tai, kad fantastikos žanras bėgant laikui keičiasi. Vienos iš svarbiausių pastebimų pokyčių krypčių būtų galima įvardinti šias:

  1. Knygos tęsinių kūrimas “fantasy”.
  2. Gyvenimo krypčių (lyties suvokimo) pokyčiai.
  3. Neįgalių autorių leidyba.
  4. Nišinės kryptys ir temos.

Teigiama, kad fantastikos knygos gali įkvėpti ir jaunuosius mokslinius. Taip vyksta itin spartus idėjų generavimas, suteikiamas įkvėpimas. Žinoma, labai svarbu nustatyti aiškias ribas, kokios knygos yra tinkamos būtent paaugliams. 

Kita paauglius žavinti sritis – knygos apie karą. Be jokios abejonės, kiekviena iš jų yra labai skirtinga. Vienuose knygose yra pateikiamas gana šviesus siužetas, tačiau, kitose pateikiamos itin slogios emocijos, tamsa, baimė ir pan. Šiose knygose paaugliai ieško ne tik nuotykių, tačiau ir tragizmo. Be jokios abejonės, domėjimąsi knygomis šia tema paskatino karas Ukrainoje. Nors daugelis tėvų vengia šios temos ir skatina paauglius rinktis kur kas “šviesesnes” temas skaitymui, tačiau jų noras įsijausti į dabartinę situaciją vykstančią artimoje, realioje šalyje yra kaip niekada stiprus. Puikiai suvokiame tai, kad noras apsaugoti savo vaikus yra stipresnis nei bet kada anksčiau. Tačiau, tai paaugliams sukelia tik dar didesnį norą domėtis būtent šia tema. Pasaulyje besiklostantys sunkumai ir susidarantys “skauduliai” yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Verta pastebėti, kad pasaulis be jų, dažnai, neatspindi paauglio vidinės būsenos. Dėl šios priežasties, jis yra priverstas ieškoti savęs. Paaugliams kyla noras skaityti tikras istorijas, kurios tikrai ne visuomet baigiasi tik laimingai. O tai sukelia tokius klausimus: kaip gyventi su skausmu? Kokia yra jo paskirtis? Iš kur jis kyla? Be jokios abejinės, tokios knygos pasirinkimas yra ženklas, kad mūsų visuomenė gyvena pakankamai saugioje ir ramioje aplinkoje. Jei šie įvykiai vyktų realybėje, vargu, ar kiltų noras apie juos skaityti. Labai svarbu pabrėžti, kad tokios knygos siužetas verčia pagalvoti, kaip mes patys elgtumėmės vienos ar kitos situacijos metu, jei būtume tam tikras personažas. Taigi, tokia knyga ne tik gali padėti išspręsti asmenines problemas, tačiau ir pasiruošti būsimoms situacijoms, kuriose turėsime ugdyti analizavimo, pasirinkimo, prasmės suvokimo ir kitas problemas. 

Ar paauglys gali būti knygos autoriumi?

Vis dažniau diskutuojama apie tai, ar paauglys pats gali tapti knygos autoriumi? Ne retai jaunuoliai parašo knygas, tačiau apie jas baiminasi kam nors pranešti ir parodyti. Dėl šios priežasties, labai svarbu tai, kad ne tik namų aplinkoje, tačiau ir mokykloje jie būtų skatinami tai padaryti. Itin reikšminga kalbėti ne tik apie skaitymo naudą, tačiau ir apie šios kūrybinės išraiškos pateikimą paauglio pozicijoje. Labai įdomu sužinoti, apie kokias temas rašo šiuolaikiniai paaugliai? Ne vienos atliktos apklausos metu, dažniausiai pasitaikančios temos ar jas įvardinantys raktiniai žodžiai buvo: karas, fantastinės būtybės ir draugystė

Title

Go to Top