Knygos vaikams

Knygos vaikams – neatrasti svajonių lobynai

Vaikai – ateities pasaulio kūrėjai. Teigiama, kad jais yra laikomi mažyliai nuo gimimo iki 12 m. Vaikystė yra traktuojama, kaip tam tikras žmogaus gyvenimo tarpsnis tarp kūdikystės ir paauglystės. Svarbu pabrėžti tai, kad šią amžiaus kategoriją vainikuoja ne kas kita, kaip tik prasidedanti lytinė branda. Be jokios abejonės, labai svarbu paminėti tai, kad vaikystė gali būti išskiriama net į keletą etapų:

 • Ankstyvoji vaikystė. Vaikai nuo 1 iki 3 m.
 • Pirmoji (ikimokyklinė) vaikystė. Vaikai nuo 3 iki 6 m.
 • Antroji (ankstyvojo mokyklinio amžiaus) vaikystė. Vaikai nuo 7 iki 12 m.

Be jokios abejonės, kiekvienas iš šių etapų pasižymi skirtingomis ir tik jam būdingomis savybėmis. Tačiau, galima rasti ir ne vieną panašumą. Tai stiprus noras pažinti aplink supantį pasaulį, neišblėstantis aktyvumas, žinių troškimas. Verta pastebėti, kad vaikystėje, vaikų smegenų funkcijos vystosi itin aktyviai. Dėl šios priežasties, jiems nėra sunku susipažinti su nauja informacija, įvaldyti naujus įgūdžius, sparčiai mokytis bei lengvai ir greitai pritaikyti gautas žinias skirtingose jį supančiose aplinkose. Gerai žinome, kad vaikų vidinis pasaulis yra itin spalvingas. Jame netrūksta nei įspūdžių, nei patiriamų audringų emocijų, kurias jie išreiškia kur kas stipriau, nei bet kuris kitas suaugęs žmogus. Būtina žinoti, kad ankstyvuoju ir pirmuoju vaikystės etapu itin intensyviai formuojasi psichika bei tikrovės suvokimas. Žinoma, labai didelis dėmesys yra skiriamas ir judesių formavimui bei socialiniai patirčiai. 

Vaiko intelektinis ugdymas – knygos nuopelnas

Jau nuo seniausių laikų yra gerai žinoma, kad knyga, tai ne tik žinių ir intelektinio ugdymo priemonė, tačiau ir asmenybę formuojantis aspektas. Be jokios abejonės, labai sunku nusakyti amžių, kurio metu knygos skaitymas yra pats vertingiausias. Tačiau, jau ne kartą mokslininkai akcentavo tai, kad vaikų knygų skaitymas neabejotinai turi būti laikomas viena iš prioritetinių veiklų. Pastebėta, kad pats sparčiausias vaiko intelekto vystymasis yra nustatomas nuo 1,5 iki 7 metų amžiaus vaikams. Dėl šios priežasties, knygos jūsų namuose yra tiesiog būtinos! Jomis domėtis vaikas turi ir savarankiškai: jas vartyti, bandyti pažinti kas jose yra pavaizduota. Tačiau, kartu, labai didelį darbą čia atlieka tėvai ar kiti artimieji, kurie šias knygas skaito, pasakoja jose slypinčias istorijas. Be jokios abejonės, siekiant ugdyti vaiko intelektą, labai svarbu vadovautis ir šias patarimais:

 • Fizinis aktyvumas. Vaikui judant, skatinama ir jo smegenų veikla. Dėl šios priežasties, jis kur kas greičiau ir paprasčiau gebės priimti net pačiose sudėtingiausiose knygose pateikiamą informaciją.
 • Ramus žaidimas ir susitelkimas. Visą tai leidžia tinkama linkme sukoncentruoti savo mintys, ugdoma fantazija, skatinamos svajonės.
 • Komunikacija. Tik pradėjus skaityti knygą, svarbu dalintis savo emocijomis, pastebėjimais. Taip pavyks kur kas geriau suprasti knygoje vaizduojamus personažus ir “isijausti” į jų gyvenimus.
 • Tyrinėjimas. Kartu su vaiku analizuokite knygos veikėjus ir siužetus. Taip vaikas skatinamas domėtis.
 • Emocijos. Svarbu kartu dalintis skaitymo metu patiriamomis emocijomis. Jos ne visada gali būti tik teigiamos. Kartais tai ir pyktis, baimė, liūdesys ir pan.

Kokiomis savybėmis pasižymi vaikiška literatūra?

Knygos vaikams yra erdvė patirti naujus pojūčius, priemonė sužadinti vaizduotę ir joje slypintį kūrybiškumą. Be jokios abejonės, daugiausia laiko skaitymui, kaip pomėgiui, vaikai gali skirti mokslo metų atostogų metu. Daugelis tėvų galvoja, kokios veiklos jų vaikams būtų pačios naudingiausios ir žinoma, laisvas laikas nebūtų praleidžiamas tik prie “ekranų”. 

Verta pastebėti, kad meilė knygai turi būti ugdoma nuo pačių pirmų vaiko gyvenimo dienų. Vargiai tikėtina, kad jei žmogus niekuomet neskaitydavo knygų, tai vieną dieną jo pagrindiniu gyvenimo pomėgiu tapti tikrai negali. Tad, nuolat kyla klausimas, kaip vaiką reikėtų deramai supažindinti su knyga? Žinoma, vienas iš svarbiausių aspektų čia yra tėvų indėlis, kuriant mažylį supančią aplinką. Jei knygos bus natūrali jo kambario dalis, tikėtina, kad pastaroji atrodys ne tik kur kas artimesnė, tačiau ir paskatins domėtis, kas galėtų būti joje parašyta. Be kita ko, labai svarbu leisti ir pačiam vaikui išsirinkti tai, kokią knygą jis norėtų skaityti. Galbūt jo pasirinkimas suaugusiesiems ne visuomet atrodys teisingas. Tačiau, reikia nepamiršti, kad draudimai gali pakenkti norui apskritai domėtis knygomis ir jas analizuoti. Tad, pasirinkimo laisvė ir yra vienas iš esminių šio nuostabaus pomėgio ugdymo aspektų. Be jokios abejonės, knygose gali būti pasakojamos ir labai jautrios istorijos apie netektį ir gedulą, karą, negalią ar panašius dalykus. Be jokios abejonės, diskutuoti tokiomis temomis yra labai nelengva, tačiau būtina. O jei nežinote atsakymo į vieną ar kitą vaiko pateikiamą klausimą, visuomet galite pasitarti su specialistais. O vaikų raidos specialistai teigia, kad šios temos šiandien yra kaip niekada aktualios. Gerai žinome, kad patyčios ir emocinis smurtas šiuolaikinėje visuomenėje yra vienos iš opiausių problemų. Tad, knygos šiomis “nepatogiomis” temomis gali būti tarsi pirmoji pagalba ne tik vaikui, tačiau ir jo tėvams. 

Vaikų knygų vertinimas ir apdovanojimai

Svarbu pastebėti tai, kad Lietuvoje yra minima ir tarptautine tapusi vaikų knygos diena, kuri yra minima kiekvienų metų balandžio 2 d. Kasmet, rašytojams yra teikiamos premijos, kuria steigia Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija. Čia išskiriamos net kelios reikšmingos kategorijos:

 1. Premija už geriausią vaikų ir paauglių knygą;
 2. Premija už geriausią paveikslėlių knygą;
 3. Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų naują knygą;
 4. Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą;
 5. Premija už geriausią pažintinę metų knygą;
 6. Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams;
 7. Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą.

Interaktyvios knygos vaikams – kelias į vaiko širdį

Gerai žinome, kad šiandien modernizacija ir skaitmenizacija vyksta tikrai labai sparčiu tempu. Būtina suvokti tai, kad tradicinėmis priemonėmis nustebinti žmogų, o juo labiau – vaiką yra tikrai labai sunku. Dėl šios priežasties, ir buvo pradėtos kurti interaktyvios knygos vaikams. Jas galime apibūdinti, kaip knygas su papildyta realybe. Jos gali būti tiek pažintinės, enciklopedinės, muzikinės ir t.t. Tarkime, išmaniuosiuose įrenginiuose, kurie yra susiejami su knyga, gali būti pateikiama papildoma informacija, žaidimai, išnašos, autorių pastebėjimai, vaizdinė medžiaga ir pan.  Tokiu metu, visą tai išbandyti galima tam tikros programėlės pagalba. Taigi, vaikas vienu metu tiek ir domisi knygoje pateikiama informacija, tiek ir naudojasi jam priimtinomis informacinėmis technologijomis. 

Tačiau, klasikos kūrinių pamiršti tikrai negalima. Tokios knygos, kaip “Musių valdovas”, “Magiški vienaragiai”, “Gražiausios Lietuvių pasakos” visuomet išliks pačia didžiausia vertybe. O knygos pigiau Jums tikrai turi ką pasiūlyti. Pasaka prieš miega – pati geriausia dovana kiekvienam mažyliui. Taip ugdoma ne tik vaiko meilė knygai, tačiau ir jūsų tarpusavio ryšys, kurį puoselėti yra tikrai labai svarbu kiekvieno vaikystės etapo metu. Tad, suteikite galimybę kurti, svajoti, pažinti. Gi, mus supantis pasaulis yra toks nuostabus!

Title

Go to Top