Marokietiška arbata

Pažintis su Maroku

Marokas yra viena iš gražiausių ir egzotiškiausių pasaulio valstybių. Šiai Afrikos žemyno šiaurės vakaruose esančiai šaliai yra priskiriamas ir karalystės titulas, joje vyrauja konstitucinės monarchijos politinis modelis. Marokas ribojasi su Vakarų Sachara, Atlanto vandenynu, Alžyru, Gibraltaro sąsiauriu ir Viduržemio jūra. Ši šalis išsiskiria gamtos struktūra ir čia dominuojančiais vaizdais. Žavi ne tik užburiantis dykumų vaizdai, tačiau ir kalnų bei oazių kraštovaizdis, ryškių spalvų kupini miestai, kvapni virtuvė, gėrimai, apranga ir t.t. Įdomu tai, kad paplūdimio zonos čia tarsi susilieja su miestų gatvėmis, o visai šalia esančias žaliąsias erdves ir kalnus keičia neaprėpiamo dydžio Sacharos dykuma. Nors Maroko klimatas dėl aukštos temperatūros gali pasirodyti kiek ekstremalus, tačiau jėgas atgauti padeda gaivus vandenyno ar jūros vėjo dvelksmas. Vietiniai žmonės čia labai malonūs, draugiški bei paslaugūs, tačiau, kartu – paslaptingi. Maroke lengvai susikalbėsite prancūzų, ispanų ir anglų kalbomis. 

Marokietiška mėtų arbata jūsų nuostabiai dienai

Marokietiška mėtų arbata yra tas gėrimas be kurio vietiniai gyventojai neįsivaizduoja savo dienos pradžios, ryto ir vakaro. Ji, dažnai, yra geriama ne tik namuose, tačiau ir kavinėse, restoranuose. Čia arbata gali būti geriama ištisą dieną. Ji yra patiekiama tiek prie saldaus stalo, kartu su džiovintais vaisiais, tiek ir geriama viena. Arbata ne ką mažiau žavi ir čia atvykusius turistus. Ramus ir gaivus skonis čia tarsi persipina su saldžiomis natomis. Verta pastebėti tai, kad stebina unikalios arbatos savybės, paruošimo būdas ir dominuojančios skonių gamos. Tradicinė marokietiška mėtų arbata yra patiekiama stiklinėse, o jos paviršių turi dengti natūraliai susiformavusi puta. Be kita ko, paprastai, nėra pasitenkinama tik vienu arbatos puodeliu. Prastu etiketo ženklu yra laikoma tai, jei svečias išgeria mažiau nei 3 arbatos puodelius. Kiekvienas iš jų simbolizuoja tam tikras gyvenimo duotybes: gyvenimą, meilę ir mirtį. Svarbu atkreipti dėmesį ir į pačios stiklinės užpildymą. Jei ji yra pilna, tai reiškia, kad šis svečias namuose yra nelaukiamas ir jam derėtų kuo greičiau išeiti. Įdomu tai, kad pati arbata nėra auginama Maroko plantacijose. Čia ji yra importuojama iš Kinijos. Dažniausiai yra naudojamos “Chun me” ir “Zhu cha” arbatų veislės. . Labai dažnai, džiovinti arbatos lapeliai yra susukami į nedidelius rutuliukus. Kiek blizgus jų paviršius parodo, kad arbata yra šviežia. Ruošimo procese yra naudojami šalyje augantys mėtų lapai. Žiemos sezono metu, gali būti naudojami džiovinti mėtų lapai. Labai dažnai jie yra maišomi su pelynų lapais, Maroke vadinamas “Chiba”. Marokas šiandien yra vienas iš didžiausių arbatos importuotojų pasaulyje.

Šis itin saldus gėrimas dar kitaip gali būti vadinamas “Berberų viskiu”. O Berberai yra šiaurės Afrikos tautų grupė, kurių didžiausia populiacija gyvena būtent Maroke. Teigiama, kad šios arbatos istorija mena dar XIII a. Įdomu tai, kad marokietiška mėtų arbata tapo ne tik tradicinės virtuvės dalimi, tačiau ir kultūriniu atspindžiu, svetingumą pabrėžiančiu simboliu. Mėtos, kaip vaistinis augalas ir unikalus prieskonis, afrodiziakas buvo itin vertinamas dar Senovės Graikijoje. Tačiau, jų pritaikymo ir vartojimo būdas labai greitai paplito tiek po artimas šalis, tiek ir po visą pasaulį. Arbata Maroką pasiekė Europos prekybininkų dėka. Bandydami aplenkti pavojingus rytų šalių uostus jie atvyko į Maroką ir pardavė turimą arbatą. Šiandien ji yra prilyginama ritualiniam gėrimui ir traktuojama, kaip viešo socialinio gyvenimo dalis. Itin daug dėmesio būtina skirti ir servizo pasirinkimui. Būtina naudoti 90 -120 ml talpos stiklines ir metalinį virdulį, kuris gali būti kaitinamas ant atviros ugnies. 

Marokietiška mėtų arbata yra vertinama dėl šių savybių:

  • Puiki atgaiva karštą vasaros dieną. Net kaštas mėtų gėrimas gali atgaivinti ir numalšinti troškulį.
  • Gerina virškinimą.
  • Teigiama veikia širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą.
  • Stiprina imunitetą.
  • Slopina nuovargį ir raumenų įtampą.
  • Ramina.
  • Teigiamai veikia odos būklę.

Mėtų arbata yra puikus organizmo antioksidantas, kuris gali padėti apsisaugoti nuo vėžinių ląstelių susidarymo. Be kita ko, teigiama, kad arbatos dėka galima užkirsti kelią senėjimui, grybelinėms ir bakterinėms infekcijoms, aknės susiformavimui. Verta pastebėti tai, kad mėtų lapuose yra gausu beta karotino, kuris gali apsaugoti odą nuo žalingų saulės spindulių. Marokietiška mėtų arbata gali padėti išgydyti nudegimus, slopina niežulį ir ramina pavargusią odą. 

Labai dažnai yra pastebimos ir kitos teigiamos savybės. Mėtos veikia ne tik raminančiai, tačiau ir atpalaiduoja visą kūną, slopina skausmą, teigiamai veikia kvėpavimo sistemą.

Tuomet kai mėtos yra maišomos su žaliąja arbata, labai svarbu pabrėžti ir jų teigiamus aspektus:

  • Padeda reguliuoti ar sumažinti svorį. Žalioji arbata gerina organizmo medžiagų apykaitą, veikia giliau esančius riebalus ir paverčia maistą į kalorijas.
  • Suteikia energijos. Arbatos dėka mąstymas ir fantazijos tampa kur kas aktyvesnėmis, malšinamas mieguistumas. Joje yra fiksuojamas nemažas kofeino kiekis. Tad, nerekomenduojama arbatos gerti prieš miegą ar sergantiems nervų sistemos ligomis.
  • Padeda kovoti su depresija. Suteikiamas atpalaiduojantis ir raminantis jausmas. Arbata tonizuoja, teigiamai veikia mąstymą.
  • Gerina odos būklę. Arbata padeda kovojant su raukšlėmis ir kitais senėjimo požymiais. Be kita ko, antioksidacinės ir priešuždegiminės savybės padeda išvengti rimtų odos problemų.

Marokietiškos mėtų arbatos nepatariama vartoti:

  • Vaikams iki 6 m;
  • Žindančios moterims;
  • Žmonėms turintiems aukštą kraujospūdį;
  • Žmonėms, kuriuos kamuoja kepenų, inkstų ligos, šlapinimosi sutrikimai.

Marokietiškos mėtų arbatos gėrimo ceremonija

Tradiciškai, marokietiškos mėtų arbatos gėrimo ceremonijoje gali dalyvauti tik vyrai. Nors gėrimo sudėtis ir yra nesudėtinga, tačiau, išsiskiria originaliu požiūriu. Ceremonijos metu vyrauja teigiama atmosfera: generuojamos idėjos, siekiama tobulėti ir pasidalinti turimomis žiniomis. Arbatai virti naudojami metaliniai indai, kurie savo formą primena “Aladino lempą”. Sukauptas žinias ir įgūdžius galima pademonstruoti arbatos pylimo į stiklinę metu. Aukščiausias meistriškumas yra įvardijamas tuomet, kai ji yra pilama arbatinuką iškėlus virš galvos. Tačiau, jokiu būdu negalima prarasti nei vieno arbatos lašelio. Šio ritualo dėka į arbatos sudėtį patenka maksimalus deguonies kiekis, o tai jai suteikia išskirtinio skonio ir aromato. Arbatą galima gerti tiek karštą, tiek atšaldytą keletu ledo kubelių.

Marokietiškos mėtų arbatos paruošimo būdas

Marokietišką arbatą būtina ruošti nedideliame puode arba metaliniame virdulyje, kad ruošimo proceso metu galėtume pasinaudoti atvira ugnimi. Arbata gali būti užvirinama net kelis kartus.

Jums reikės:

  • 2 valgomųjų šauktų arba 3 pakelių arbatžolių;
  • Saujos šviežių mėtų lapų;
  • 5 – 6 arbatinių šaukštelių/kubelių cukraus (apie 150 – 180 g);
  • 200  ml vandens.

Paruošimo būdas:

  1. Verdančiu vandeniu užpilkite šviežius mėtų lapus.
  2. Puodas su užpilu uždedamas ant labai silpnos ugnies. Tik tuomet yra supilamos arbatžolės, dedamas cukrus. Mišinys yra virinamas ne daugiau kaip 3 minutes ir nuolat maišomas. Kitu atveju, arbata taps karti.
  3. Arbata yra užpilama į stiklinę. Šis procesas kartojamas 3 – 4 kartus. 
  4. Arbatos stiklinė gali būti papuošiama mėtos lapeliais.

Title

Go to Top